​​ВІЙНА У ХМАРАХ

Коли наші громадяни говорять "іде війна", вони явно уявляють собі сцени з російських і західних бойовиків. Танки. Літаки. Вертольоти. Маси гармат. Все це безперечно є.

Але є й дещо, чого раніше не було і бути не могло. Серед іншого, це застосування безпілотних літальних апаратів.

У лютому 2014 р. Україна до війни була категорично не готова. ВЕСЬ 2014 рік Росія воювала з розплющеними очима, а Україна з заплющеними. Це був результат попередньою "миролюбної" політики.

Росія не просто мала на озброєнні БПЛА, вона мала їх кілька типів під різні задачі. Безпілотники застосовували навіть для відлову браконьєрів, це бачили наші прикордонники з якими воював влітку 14-го біля Новоазовська.

Україна працюючих БПЛА не мала тоді як явища. Українські БПЛА взялися створювати ентузіасти - так з'явилися відомі нині "Лелека", "Фурія", "Валькірія" і "Мара". Але це окрема цікава історія.

Над полем бою постійно висять коптери - "Мавіки", "Аутели", "Матріс 30" і "Матріс 300". Мережа повна відео збросів гранат з коптерів. Мені під такими відео завжди бракує підпису "Успішний скид вартував стільки-то коптерів". Я надто гарно знаю що таке прориватися в небі до ворожих окопів.

Основна задача коптерів - дивитися. Вести розвідку. Спостерігати за районом боєзіткнення і (по можливості) далі. Там де літав я, с коптерів через спеціальні програми ми організовували трансляції на штаби. У штабі на великому екрані бачили те, що бачила камера нашого "Мавіка" над полем бою.

Я бачив якось як це виглядало. Кілька плазм на стінці, де в реальному часі видна вся ділянка оборони бригади. Офіцери штабів це бачать - і діють відповідно.

Коптери літають недалеко, до 5 км (якщо пощастить). Там де треба оглянути територію зайняту ворогом глибше - до справи стають літаки. Серед іншого - корегують вогонь артилерії. Хтось корегує за допомогою програми "Кропива", коли на штаб відправляють координати. Хтось організовує відеотрансляцію, аби артилеристи бачили живу картинку і самі прицілювалися.

До речі. Або організувати трансляцію, група пілотів мусить мати старлінк і бодай пару планшетів. Не говорячи про все інше електронне приладдя.

Окрема тема - розвідка за допомогою безпілотних літаків. У 2015 р. один майор-розвідник називав нас ласкаво - "рембо-замінники". Бо там де раніше ходили розвідгрупи (і часто не поверталися) тепер працюють літачки.

Окрема тема - ударні БПЛА. Маємо. Літають. Скидають.

Якщо у вас склалося уявлення певної польотної ідилії, не вірте своїм почуттям. За безпілотниками постійно іде полювання. У першу чергу нашу техніку б'ють установки радіоелектронної боротьби (РЕБ). Вони глушать сигнали, давлять зв'язок безпілотників з наземними станціями, збивають орієнтацію апаратів глушачи GPS. Посилають фейкові сигнали.

Мені неодноразово доводилося давати драла, не завершивши виконання завдання - аби не втратити літак. Коли бачиш що пропадає зв'язок з апаратом... Потужні ворожі системи РЕБ працювали під Києвом. Зараз найбільш прокляте місце по РЕБах - район Бахмуту.

До речі. Є таке явище як "дружній РЕБ". ЗСУ теж мають станції РЕБ, і часто глушать свої ж БПЛА.

Думаю тепер зрозуміло, чому бойові бригади полюють на "Посейдони" від Фонду Петра Порошенка. На них стоїть потужний захист від РЕБ і сильна камера.

Друге прокляття зовнішнього пілота - ППО. Ворог має на озброєнні "Панцири", "Тунгуски", "Стріли", "Оси". Ворог стріляє і збиває. І від цього не врятуватися.

Стріляють не тільки по апаратах - стріляють і по пілотах. За російськими статутами стартова БПЛА - пріоритет. Прилітає по нас міцно.

Апарати втрачають. А отримання нових апаратів... Розповім окремим дописом - багато розповісти доведеться.

І так. Не вірте байкам ніби у нас по БПЛА над ворогом перевага. До переваги нам ще дуже далеко.

У небі іде жорстока війна із застосуванням камер, літаків, вогню і електромагнітних хвиль. Війна, в якій успіх приносить не мужність, а розум і технічна озброєність. І ця війна - перша війна з масовим застосуванням БПЛА у світовій історії.

Дмитро "Калинчук" Вовнянко


Отправить новый комментарий

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
  • Доступны HTML теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.
  • You can use BBCode tags in the text.
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.

Больше информации о возможностях форматирования

CAPTCHA
Этот вопрос задается для проверки того, не является ли обратная сторона программой-роботом (для предотвращения попыток автоматической регистрации).