ЧИ ДІЮТЬ САНКЦІЇ НА РОСІЮ?

Гарне питання... Тим більше, що його все частіше ставлять мені в особистих повідомленнях. Спробую відповісти за допомогою російського фахівця, якого важко запідозрити у лояльності до Києва. Ось що він розповів:

Цитата:
У нас (на росії) що провладна, що антивладна публіка здебільшого погано розуміють наслідки санкцій. Одні чекають, що залишиться майже все як є, інші – що скоро все завалиться.

Коротко і метафорично я б описав суть санкцій проти Росії так: вирвати тигра ікла та пазурі, а потім відправити жити до зоопарку. Тигр у такому стані може жити довго. Навіть довше, ніж якби жив у природних умовах. Але небезпеки не становитиме.

Росія має основні базові компоненти – продовольство і енергію. Вже тільки вони не дадуть тут з'явитися голоду і замерзанню. Є метали, ліс, прісна вода та інша базова сировина. Є багато накопичених продуктивних компонентів – на зразок заводів та інтелектуального капіталу. Вони, звичайно, старітимуть, але умовні туалетний папір та аспірин – продукцію рівня середини ХХ століття випускати зможуть.

У Росії є ланцюжок країн для – нехай обмеженого і не найсучаснішого – але паралельного імпорту (і експорту до цих країн – на зразок Туреччини, Китаю, Індії).

Але санкції ставлять хрест на інтенсивному розвитку країни. Це ті самі вирвані ікла та пазурі у тигра. Під санкціями понад тридцять років живуть Куба, КНДР та Іран. Живуть у сенсі фізичного виживання. Там немає масового голоду та епідемій і за більш мізерних ресурсів, ніж у нас. Але ці країни живуть у Ретротопії, час у них у зворотному порядку. У когось наступний рік буде 2023, а у них – 1940 або навіть 1899.

Сенс нинішніх санкцій проти Росії – замкнути її у зоопарку Ретротопії. У нас є ядерна зброя, звісно. І тому Захід все ж таки не буде рубати всі троси, що утримують Росію на периферії їх цивілізації. Тим більше, що Захід із практики колишніх взаємодій з нами знає про те, що вище начальство Росії історично завжди було продажним. Просто чекатиме чергових февралістів-єльциністів. Це може бути і рік, і тридцять років, але час працює на них.

Додам від себе. Розмовляв днями з американським економістом, який знається на тому, що діється на росії. Питання було одне: коли простий росіянин з умовної Сизрані на своїй шкірі відчує санкції? Відповідь: запас міцності у москви є ще приблизно на рік, після чого розпочнеться затяжна рецесія і падіння рівня життя всіх прошарків населення. Якщо ж війна буде закінчена ще цього року, росія може обмежитись довготривалою рецесією, але зростання вже не буде. Ні через рік, ні через десять. Україна ж, при умові закінчення гарячої фази війни у цьому році і допомоги Заходу, вийде на довоєний рівень за 3-6 років, а потім можливе зростання у 3-8% на рік та прискорена інтеграція у західну економіку.

Дарма путін вирішив "взяти Київ за три дні".

© Sharp

Саме наявність на Росії продовольчої та сировинної бази не дає можливості особливо сподіватися на вибухову ефективність санкцій проти Росії на короткому інтервалі часу (5...10 років). Активна пропаганда кремля дає свої результати: більшість опитувань на вулицях Росії показують відстороненість населення від того, що відбувається, і впевненість, що в кремлі знають, що роблять. Треба лише трохи потерпіти.

З продовольством стане все набагато гірше, тому що насіннєвий матеріал на росію ввозити не можна через санкції, а для напрацювання "нового старого" насіннєвого матеріалу під технології 20 століття потрібен час. І знову загостриться питання посиленого підживлення полів фосфатами та захисту від шкідників пестицидами (гербіцидами). Тож крім скорочення різноманітності продовольства росію все-таки очікує зменшення його кількості та погіршення якості. Але не так, щоб викликати голод. Якщо кремль знову не займеться викачуванням продовольства з "житниць", як це робили сто років тому в Україні.


Отправить новый комментарий

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
  • Доступны HTML теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.
  • You can use BBCode tags in the text.
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.

Больше информации о возможностях форматирования

CAPTCHA
Этот вопрос задается для проверки того, не является ли обратная сторона программой-роботом (для предотвращения попыток автоматической регистрации).