Enfant terrible дипломатії: їхати чи не хати

Саміт НАТО у Вільнюсі має відбутися 11 липня, але станом на 9 липня було  незрозуміло, чи візьме у ньому участь президент України Володимир Зеленський. Наразі немає остаточного рішення. Про це заявила віце-премʼєр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. За її словами, наразі українська сторона не знає що, буде у фінальних документах.

Сам Володимир Зеленський 3 червня  сказав, що не бачить сенсу брати участь у саміті НАТО у Вільнюсі, якщо за його підсумками Україна не отримає конкретних сигналів щодо того, коли вона може приєднатися до Альянсу.  Проте у квітні повідомлялося, що Зеленський візьме участь  у саміті.

То що це за гойдалка? Чи капризи?

Ставлення до НАТО у Зеленського вирізнялося несподіваними поворотами. Ще збираючись у президенти у грудні 2018 року щодо ЄС і НАТО він заявив: “Я ніколи не ходжу в гості, якщо мене не кличуть”. Так, наче сходити в НАТО те саме, що піти на день народження до другана Кошового. Ставши президентом, він сказав, що питання про вступ до НАТО слід винести на референдум. Та заява контрастувала із записом у Конституції України, в якій за часів Петра Порошенка і за його ініціативою було записано курс на ЄС і НАТО. На момент заяви Зеленського в Україні не існувало закону про референдум.

1 лютого 2021 року Зеленський раптом публічно запитав у Президента Сполучених Штатів Джо Байдена: “Пане Президенте, чому ми досі не в НАТО?”. Експерти-міжнародники оцінили таку заяву як комунікаційний провал. Ганна Шелест, експертка Мережевого аналітичного центру в сфері зовнішньої політики і міжнародної безпеки, пояснила, що  “за цей час, що Зеленський є президентом, могло би бути зрозумілим, що питання «Чому ми в НАТО або не в НАТО» – це питання не до Сполучених Штатів Америки, а насамперед – до самої України”

Після повномасштабного вторгнення теж були гойдалки від влади в межах від «Нащо нам те НАТО, яке нічого не може?» до подачі заявки на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою 30 вересня 2022 року. Такий різкій поворот контрастував із заявами оточення президента, зробленими раніше. Позаштатний радник голови ОПУ Олексій Арестович, який з початком широкомасштабної агресії став одним з речників Банкової,  заявив, що причиною розширення агресії є запис у Конституції курсу на членство в НАТО.

Того ж дня Радник президента Сполучених Штатів Америки з національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу в Білому Домі заявив, що питання вступу України в НАТО «поки не в пріоритеті.

4 липня Зеленський закликав Байдена запросити Україну до НАТО вже зараз. 9 липня президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN запевнив продовження підтримки України, але заявив, що Україна не готова вступати до НАТО через проблеми з демократичними перетвореннями.

Їхати чи не їхати?

 
Станом на 1 липня 21 країна з членів НАТО підтримують ідею вступу до Альянсу України. Чому все ж таки існує скепсис. Частково про це сказано у великій аналітичній статті, яка 7 липня з’явилася у Newsweek: “боротьба з корупцією, яка виявилася великою проблемою. Це передбачає не лише облік того, куди йде зброя, але й припинення крадіжок і відкатів, пов’язаних із переміщенням такої кількості матеріальних засобів до України”.

Цьому передувало кілька корупційних скандалів, зокрема, таких, що пов’язані з Міністерством оборони і вони не могли залишитися поза увагою американців, які вже допомогли Україні на десятки мільярдів доларів

Тому, в таких умовах треба не вставати в позу ображеної суперзірки, яка скасовує концерт. Зустріч на саміті НАТО – не виступ 95 кварталу і там можуть бути не лише аплодисменти. А шантажем відсутності на саміті Зеленський нічого, крім роздратування партнерів не доб’ється. Рішення про вступ у Вільнюсі не буде. Буде розширена Рада Україна-НАТО і гарантії безпеки та підтримки. Все решта і після війни, і після реформ, і після відновлення демократії. Коли українська влада позбудеться явищ, що викликають відразу у партнерів, вступ до НАТО піде напрочуд швидко. Тільки невідомо коли настане це «коли».

@zakrytazona
 


Отправить новый комментарий

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
  • Доступны HTML теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.
  • You can use BBCode tags in the text.
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.

Больше информации о возможностях форматирования

CAPTCHA
Этот вопрос задается для проверки того, не является ли обратная сторона программой-роботом (для предотвращения попыток автоматической регистрации).