Подвійний удар по зерну: в Африку не пускають, у Європі не хочуть

Останніми днями росія завдала масованого ракетного удару по морських портах та зернових терміналах Чорноморської ініціативи в Одесі і Чорноморську. Було знищено частину інфраструктури та 60 тис тонн зерна, що призначалося для країн Африки. Посол США в Україні Бріджіт Брінк заявила, що росія застосовує продовольство як зброю у цій війні.

Справді, Україна опинилася у стані блокади на Чорному морі. 17 липня росія оголосила про вихід із Зернової угоди, посилаючись на вибух на Керченському мосту. Однак слід нагадати – жодної угоди між рф та Україною не було. Ми виконували всі безпекові зобов’язання щодо своїх партнерів і готові це робити надалі. Натомість, росія – через численні санкції терпить збитки.

Напередодні міністр МЗС Кулеба заявив в ООН – росія вийшла із зернової угоди, щоб підняти ціни на власне зерно. Ну як власне - паралельно з обстрілами наших портів загарбники активізували вивезення награбованого збіжжя з нового урожаю через порти окупованого Скадовська.

Україна мала 3 найбільших імпортерів українського зерна: країни Африки, Китай та Європу. І на них можна було би покладатися як на союзників у питанні «продавлення» росії щодо продовження Чорноморської ініціативи. Однак наразі не вдалося.

Більше того, Угорщина, Болгарія, Польща, Румунія та Словаччина напередодні заявили: проситимуть продовження заборони на імпорт українського збіжжя принаймні до кінця цього року. Причина, за словами угорського міністра сільського господарства Іштвана Надя – перевантаження європейського ринку товарами з України.

Та окрім перевантаження ринків є ще одна проблема – так зване чорне зерно. Тобто збіжжя, яке транспортується в Європу сумнівними компаніями без сплати мита, а потім осідає в ЄС, ми про цю проблему вже писали. Лише за перших сім місяців повномасштабного вторгнення Україна втратила 140 млн доларів на таких оборудках. Наприклад, більшість українського зерна, що пройшла через румунський прикордонний пункт Халмеу та інші пункти в Румунії – було незаконним. Його експортували сумнівні українські компанії, обвинувачені в несплаті податків та інших злочинах. Було порушено сотні кримінальних справ.

Водночас – українська митниця на найвищому рівні закривала на це очі. Зокрема, після звернень СБУ та БЕБ щодо критичної ситуації із зерном – тодішній в.о. очільника митної служби Демченко назвав це «піаром на пустому місці». Згодом його та заступників звільнили, однак – проблема лишилася. Адже нинішня влада кожну посаду розглядає як потенційну корупційну годівницю.

І доки так триватиме, доки ланцюжок відкатів тягнутиметься від кордону до найвищих кабінетів у Києві, у нас будуть проблеми там, де могли бути можливості. Держава біднітиме. Європейські партнери триматимуть блокаду нашого збіжжя. А в України залишаться два головних ворога: росія і корупція. На прикладі експорту зерна це видно особливо.

@zakrytazona


Отправить новый комментарий

Содержимое этого поля хранится скрыто и не будет показываться публично.
  • Доступны HTML теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.
  • You can use BBCode tags in the text.
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.

Больше информации о возможностях форматирования

CAPTCHA
Этот вопрос задается для проверки того, не является ли обратная сторона программой-роботом (для предотвращения попыток автоматической регистрации).